Jaką technologię wybrać do budowy domu?

Wiadomo, że rękodzieło było cenione przez cały czas. Budowa z ręcznie siekanych kłód to dość pracochłonny proces, który wymaga wykwalifikowanych rzemieślników i wysokiej jakości materiałów budowlanych. Ścinka ręczna pozwala na zachowanie naturalnych krzywizn, niepowtarzalnego wzoru, niepowtarzalnej struktury i kształtu kłód. Ponadto jest to również wysokiej jakości sposób obróbki kłód, ponieważ proces zachowuje warstwę ochronną drzewa – biel. Obecność bieli zapobiega pękaniu, gniciu i nierównomiernemu kurczeniu się drewna. Konstrukcja z ręcznie ciętych bali daje możliwość tworzenia domów, które są niezawodne i niepowtarzalne w swoim pięknie.

W naszym artykule chcemy opowiedzieć o ręcznych technikach ścinki stosowanych w nowoczesnym budownictwie drewnianym.

Rosyjska kabina

Ta technologia jest uważana za tradycyjną metodę montażu domu z bali. Ścinka rosyjska odbywa się na dwa sposoby. Podczas wcinania w miskę końce kłód wystają 20-30 cm poza rogi ramy, podczas gdy pozostają okrągłe. Ze względu na nadmierne wydatki na drzewo ta metoda jest dość droga. Wystające w narożnikach kłody zmniejszają powierzchnię użytkową domu i komplikują dekorację zewnętrzną. Jednak takie narożniki są niezawodnie chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dobrze zatrzymują ciepło i wyglądają oryginalnie.

Rąbanie łapy to bardziej ekonomiczny sposób łączenia rogów. Pozwala wykorzystać całą długość bali, a narożnik wygląda schludnie i upraszcza proces wykończenia zewnętrznego. Ale w tym przypadku będziesz musiał zadbać o wzmocnioną izolację, ponieważ narożniki bardzo dobrze przepuszczają zimno, wilgoć i wiatr.

Kabina kanadyjska

Osobliwością ścinki kanadyjskiej jest ultraprecyzyjne spasowanie okrągłych kłód i trapezoidalny kształt misy, dzięki czemu uzyskuje się brak szczelin między kłodami, a także ich najściślejsze dopasowanie do siebie, w przeciwieństwie do ścinki rosyjskiej. Technologia ta zapewnia tzw. Samoblokującą blokadę podczas skurczu, dzięki czemu dom jest niezawodnie chroniony przed wszelkimi stratami ciepła. Jedynymi wadami tej techniki mogą być jedynie ewentualne błędy w wykonaniu zamku i montażu domu z bali, które wynikają z niewystarczających kwalifikacji rzemieślników.

Kabina norweska

W tej technologii do budowy wykorzystuje się wózek – kłodę wyciętą z dwóch przeciwnych stron i mającą kształt owalu. Inną charakterystyczną cechą jest misa w kształcie klina utworzona przez samozaciskowy norweski zamek. Idealna szczelność połączenia kłód nie pozwoli im przesuwać się, odkształcać, wykluczać możliwego przedmuchu i wnikania wilgoci. Wózek, w przeciwieństwie do okrągłej kłody, jest bardziej podatny na pękanie, ponieważ ścięte drewno traci swoją wytrzymałość. Jednak właściwości osłony termicznej drewna w tym przypadku nie są zmniejszone. Dzięki płaskim ścianom zwiększa się użyteczna powierzchnia domu, instalacja okablowania elektrycznego, rozmieszczenie uchylnych półek i szafek jest uproszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *