Dom z drewna: zalety i wady.

Drewno historycznie uznawane jest za klasyczny materiał do budowy domów, tak układa się Rosjanin, że tylko w naturze może odpowiednio wypocząć i odpocząć od zgiełku hałaśliwej metropolii. Kiedy mieszkasz w dużym mieście, czasami brakuje połączenia z naturą! Być może dlatego w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie budownictwem drewnianym. Nowoczesne domy drewniane mają niewiele wspólnego z tradycyjną architekturą rosyjską, nowe technologie i rozwiązania architektoniczne zastąpiły stare techniki. Dla tych, którzy myślą o konstrukcji drewnianej, rozważ główne zalety i wady domów drewnianych.

Niewątpliwe zalety drewnianej konstrukcji mieszkaniowej to:

Efektywności energetycznej. Drewno, w przeciwieństwie do innych materiałów, lepiej zatrzymuje ciepło. Dzięki temu mniej pieniędzy i energii przeznacza się na ogrzewanie.

Pomocna atmosfera. Mikroklimat w drewnianym domu jest uważany za bardzo korzystny dla zdrowia ludzi, ponieważ drewno jest materiałem oddychającym, który może neutralizować działanie szkodliwych mikroorganizmów i aktywnie nasycać powietrze tlenem. Fakt ten z pewnością docenią alergicy.

Rentowność. Koszt drewna jest niższy niż koszt cegły czy kamienia, wykończenie jest dużo tańsze. Ściany mają naturalny wygląd i nie wymagają tapetowania. Będziesz także mógł zaoszczędzić na fundamencie, ponieważ głębokość jego wystąpienia będzie mniejsza niż w domu murowanym o tych samych parametrach.

Trwałość. Dobrze zbudowany drewniany dom będzie służył swoim właścicielom przez wiele dziesięcioleci. Żywotność zależy oczywiście od wielu czynników. Ale jeśli odpowiednio zadbasz o dom, to okres jego „życia” można wydłużyć w nieskończoność.

Przyjazność dla środowiska. Drewno to naturalny, czysty materiał, który nie szkodzi ludziom i środowisku. Przetwarzanie drewna nie pozostawia po sobie odpadów, które mogą zakłócać środowisko, w przeciwieństwie do produkcji cegieł.

Oprócz zalet drewniane budynki mają swoje wady. Obejmują one:

Zagrożenie pożarowe. Wysoki stopień zagrożenia pożarowego domów drewnianych jest nieco przesadzony. Drewno pali się jak każdy inny materiał budowlany. Każda konstrukcja może stać się niebezpieczna dla pożaru, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa lub budujesz je z naruszeniem zasad. Obecnie istnieje wiele specjalnych środków ochronnych do obróbki ścian, które pomogą zapobiegać pożarom.

Kurczenie się. Należy pamiętać, że suszenie drewna nieuchronnie następuje z czasem. Proces skurczu może się opóźnić, ale do drewnianego domu można wprowadzić się za sześć miesięcy.

Owady i grzyby. Mniej więcej raz na 5 lat drzewo wymaga leczenia impregnatami owadobójczymi i środkami antyseptycznymi, co pomoże przedłużyć żywotność domu. Dzięki nowoczesnym środkom ochrony nie będzie trudno o nią zadbać.

Tak więc drewniany dom ma znacznie więcej zalet niż wad. Pod warunkiem podjęcia odpowiednich działań w odpowiednim czasie, można uniknąć niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *