Co musisz wiedzieć o kurczeniu się drewnianego domu

Bardzo często ludzie, którzy marzą o drewnianym domu lub zbudowali już własne mieszkanie, zadają pytania – czy trzeba bronić domu z bali, ile czasu na to potrzeba i dlaczego nie można wejść do domu natychmiast po budowie? Na wszystkie te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Podczas budowy robotnicy popełniają błędy, które można zauważyć od razu, podczas gdy inne pojawiają się dopiero po chwili. Aby uchronić się przed tymi wadami i uniknąć ewentualnych problemów, musisz z wyprzedzeniem poznać najczęstsze błędy w budowie domów drewnianych. O tym opowiemy w naszym artykule.
Pogoda

Wylewając betonowy fundament, należy wziąć pod uwagę pogodę na zewnątrz. Aby „chwycić” beton, musisz stać i stać się silniejszym nawet przez 7 dni. Jeśli w najbliższych dniach spodziewany jest deszcz, lepiej przykryć fundament folią. W przypadku upałów podlewanie go wężem nie będzie zbędne, wpłynie to korzystnie na wytrzymałość betonu.

Brak wentylacji

Aby zapobiec zawilgoceniu piwnicy i rozkładowi podłóg na obwodzie piwnicy, konieczne jest wykonanie małych otworów – otworów wentylacyjnych. Należy pamiętać, że pomieszczenia podziemne muszą być wentylowane ze wszystkich czterech stron. Powietrze musi znajdować się wysoko nad ziemią, aby mogło pełnić swoje funkcje przez cały rok i nie przypadkowo znajdować się pod zaspami śnieżnymi zimą.

Jakość drewna

Zwróć szczególną uwagę na wilgotność drewna. Zgodnie z przepisami budowlanymi nie powinien przekraczać 20%. W przeciwnym razie prawdopodobne jest odkształcenie ścian, pojawienie się pleśni, pękanie kłód i powstawanie pęknięć. Dlatego często firmom budowlanym zaleca się budowę domu z zimowego lasu. Takie drzewo zawiera mniej wilgoci i daje mniejszy skurcz podczas budowy. Wilgotność drewna można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia – wilgotnościomierza.

Obróbka drewna

Kłody należy leczyć środkami antyseptycznymi przed montażem domu z bali. Jeśli zostanie to przeprowadzone po montażu, niektóre części kłód pozostaną niezabezpieczone, z tych miejsc grzyb zacznie się rozprzestrzeniać w domu.

Używanie gwoździ

Bardzo niepożądane jest stosowanie metalowych elementów, takich jak gwoździe i zbrojenia do mocowania kłód. Prowadzi to do naruszenia normalnego skurczu domu, powstawania pęknięć i zniszczenia drewna. Jeśli podczas montażu domu z bali nie używasz drewnianych kołków, ściany domu mogą zacząć się wyginać. Zaleca się stosowanie szpilek nie okrągłych, ale kwadratowych, aby kłody nie zwisały.

Okna i drzwi

Po zakończeniu budowy należy pozostawić dom z bali pod dachem i wywietrzyć przez około sześć miesięcy. Nie spiesz się z instalacją okien i drzwi, jeśli nie chcesz wypaczonych profili okiennych i wypaczonych drzwi. Nie opuszczaj domu z bali bez dachu, w przeciwnym razie drzewo szybko ściemnieje i pojawi się pleśń.

Montaż na dachu

Należy zapewnić nierównomierny skurcz ścian i kalenicy. Aby zapobiec odkształcaniu się dachu, należy użyć przesuwnych krokwi i zrobić niewielką szczelinę, aby po skurczeniu się rozeszły.

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą będą mogli Państwo kompetentnie podejść do wyboru wykonawcy i kontrolować postęp prac w trakcie budowy.

Specjaliści firmy Kedrovy Terem znają wszystkie niuanse konstrukcji drewnianych domków z bali. Z nami możesz liczyć na trwałość i niezawodność swojego przyszłego domu.

Co to jest skurcz

Konstrukcje drewniane są nieuchronnie podatne na kurczenie się. Skurcz to proces, w którym wysokość domu z bali zmniejsza się z powodu spadku wilgotności bali. Drewno to porowaty materiał, który stale pochłania i uwalnia wilgoć, zwiększając lub zmniejszając swój rozmiar. Dlatego zaleca się firmom budowlanym zbieranie kłód zimą, kiedy wilgotność drewna jest zminimalizowana. Naturalna naturalna wilgotność drzewa prowadzi do tego, że podczas skurczu dom może znacznie zmienić swoją geometrię, na ścianach pojawią się pęknięcia, szczeliny i pęknięcia.

Czas skurczu

Okres kurczenia się budynku zależy od wielu czynników: materiału domu z bali, długości i grubości bali, stopnia zawilgocenia drewna, wielkości domu, technologii budowy oraz pory roku. Proces kurczenia się jest najbardziej aktywny w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po montażu domu z bali. Skurcz pociętej kłody wynosi średnio 5%. Po zakończeniu budowy ościeżnicę należy odstawić na około rok, zanim znaczna ilość wilgoci wyparuje z drewna i kłody mocno opadną na swoje miejsce. Po wyschnięciu nie można bać się umieszczania okien, drzwi, wykonywania dekoracji i instalowania sieci inżynieryjnych. W tym czasie fundament domu usiądzie. Należy jednak pamiętać, że dom z bali będzie stopniowo usiadł przez kilka lat.

Możliwe problemy

Z reguły drewniane budynki siedzą nierównomiernie, zwłaszcza jeśli właściciele zaczynają aktywnie ogrzewać dom. Zaleca się ogrzanie domu z bali nie wcześniej niż rok po zakończeniu budowy. W takim przypadku temperaturę należy podnosić stopniowo, bez gwałtownych zmian temperatury. W przeciwnym razie doprowadzi to do pękania bali od wewnątrz i od zewnątrz budynku.

Wiele firm oferujących domy pod klucz jest gotowych do zakończenia prac wykończeniowych natychmiast po ułożeniu domu z bali. Nie należy ufać takim firmom, ponieważ kurczenie się jest koniecznym procesem, bez którego naruszone zostaną podstawowe technologie budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *