10 błędów przy projektowaniu domu lub po co w ogóle projekt?

Projekt to opracowanie pakietu dokumentów potrzebnych do budowy domu. Bez tych dokumentów nie będziesz w stanie kontrolować jakości konstrukcji i zużycia wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych. Budowa bez projektu może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji. Jak pokazuje praktyka, chęć zaoszczędzenia pieniędzy na projekcie prowadzi do dodatkowych kosztów przebudowy domu.

Tak więc główne błędy projektowe obejmują:

1. Ignoruj ​​geologię i ukształtowanie terenu.

Analiza warunków inżynieryjno-geologicznych pozwoli na dokładniejsze zlokalizowanie wszystkich budynków na terenie działki, rozwiązanie pytań o celowość umieszczenia konkretnego pomieszczenia i konieczność obniżenia poziomu wód gruntowych. Błędy na tym etapie mogą doprowadzić do pęknięcia lub wysunięcia się fundamentu, zalewając piwnicę.

2. Projekt pobrany z internetu.

Nie należy korzystać z pierwszego projektu, który pojawia się w Internecie, który w żaden sposób nie opiera się na rzeczywistości. Jeszcze gorzej jest, gdy ktoś zbiera je kawałek po kawałku, biorąc fundament z jednego domu, ściany z drugiego, a dach z trzeciego. W takiej sytuacji może się okazać, że wybrany fundament w ogóle nie nadaje się do gruntu na Twojej działce, dom jest zimny i nie jest przeznaczony na lokalne szerokości geograficzne, a sama konstrukcja nie wytrzymuje całego obciążenia. Jeśli nie posiadasz głębokiej wiedzy z zakresu budownictwa i projektowania, lepiej powierzyć przygotowanie projektu specjaliście i skontaktować się z profesjonalną firmą.

3. Duże okna.

Wiele osób, wyobrażając sobie swój przyszły dom, marzy o dużej ilości światła i ciepła. Najważniejsze, żeby nie przesadzać z przeszkleniami, ponieważ duże okna prowadzą do znacznych strat ciepła. Dodatkowo istnieje możliwość, że w Twoim domu będzie tyle światła, że ​​znudzi ci się zaciąganie zasłon. Radzimy stosować się do tego zalecenia – okno powinno zajmować 1/5 – 1/8 powierzchni całego pomieszczenia.

4. Wady systemu grzewczego.

Nie zapominaj, że większość Federacji Rosyjskiej charakteryzuje się surowymi i długimi zimami. Nie oszczędzaj na grzejnikach do ogrzewania domu. W przeciwnym razie utrzymanie wymaganej temperatury w zimne dni będzie dość trudne. Pamiętaj również, aby uwzględnić w projekcie podgrzewane wieszaki na ręczniki do łazienek.

Błędy w projektowaniu na tym etapie mogą prowadzić do przemarzania ścian, nierównomiernego rozprowadzenia ciepła po podłogach, wypadków i awarii całego systemu grzewczego.

5. Piękno jest najważniejsze.

Piękno, jak wiesz, jest pojęciem względnym. To, co klient uzna za piękne, może nie być piękne dla architekta. I odwrotnie, klient może nie lubić kreatywnych pomysłów architekta. W takim przypadku radzimy pokazać swój poziom piękna konkretnymi przykładami, a nie słowami, aby szybko dojść do porozumienia. Należy również pamiętać, że przedmioty luksusowe są warte dodatkowego kosztu nie tylko ze względu na materiały, ale także pracę wykwalifikowanych fachowców. Dlatego warto rozważyć wymianę ekskluzywnych materiałów budowlanych i niestandardowych rozwiązań w przypadku trudności finansowych lub trudności z dostawami.

6. Niedostępność materiałów budowlanych.

Często zdarzają się sytuacje, w których materiały budowlane są wskazywane w projektach, które nie są już produkowane lub mają zbyt długie terminy dostaw, lub budowniczowie odmawiają pracy konkretnie z tym materiałem. Aby uniknąć takich trudności, radzimy upewnić się, że projekt zawiera tylko nowoczesne materiały budowlane, dowiedzieć się o ich dostępności, wymaganej ilości, czasie dostawy, koszcie.

7. Problemy z zaopatrzeniem w wodę i kanalizacją.

Zły wybór kotła grzewczego może prowadzić do tego, że ciepła woda będzie dostarczana tylko do jednego z kranów, a nie do pozostałych. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę głębokości zamarzania gleby, najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest przebicie rury wodnej. Jeśli nachylenie rury kanalizacyjnej jest nieprawidłowe, jej samooczyszczanie nie nastąpi. Jeśli dwie rury są połączone w jedną w podłodze, jedna z rur może również pęknąć.

8. Błędy w systemie wentylacji.

Czasami, zgodnie z pozbawionym skrupułów projektem, zamiast kanału wentylacyjnego instaluje się otwór wydechowy. Stwarza to problem z cyrkulacją powietrza. Grozi to pojawieniem się pleśni i pleśni w łazience.

9. Dom jest za duży.

Po obejrzeniu błyszczących magazynów i katalogów niektórzy ludzie zaczynają ciążyć w stronę lokali o ogromnych metrach kwadratowych. Takie konstrukcje są niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Ogrzewanie pustej przestrzeni zajmie dużo pieniędzy. Duże pomieszczenia wymagają specjalnych rozwiązań projektowych i rąk profesjonalistów, co nie zawsze ma miejsce w przypadku finansów. Pomyśl, czy potrzebujesz tyle wolnego miejsca?

10. Źle pomyślana klatka schodowa.

Najważniejsze w przypadku klatki schodowej jest jej wygoda i bezpieczeństwo. Główne niedopatrzenie w tym obszarze związane jest z kątem schodów. Najlepszą opcją jest kąt wynurzania 30 stopni. Zwróć szczególną uwagę na szerokość stopni i ich oświetlenie.

Jak widać, możliwych błędów konstrukcyjnych może być więcej niż kilka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *